Cel kampanii

Celem kampanii jest pomoc pacjentom w uchronieniu ich przed rozwojem raka jelita grubego poprzez odpowiednią profilaktykę, a także wczesne wykrycie choroby. W rezultacie pomoc ta może ustrzec przed chorobą lub w przypadku wczesnego jej wykrycia − pozwolić na pełne wyleczenie.

Partnerzy kampanii pragną w przystępny sposób informować społeczeństwo o najczęstszych czynnikach ryzyka, o możliwościach wczesnego rozpoznania zarówno stanów przedrakowych, jak i bardziej zaawansowanych nowotworów, o sposobach leczenia, jakie daje nam dzisiejsza medycyna, a także o zaleceniach dotyczących kontroli po leczeniu i ewentualnym nawrocie choroby.

Rak jelita grubego to jeden z bardziej podstępnych nowotworów, gdyż rozwija się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Szacuje się, że rozwija się w przeciągu 10 lat. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie wykonać badania, które pozwalają wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Daje to duże szanse na jego całkowite wyleczenie.

Nowotwory jelita grubego i odbytu są trzecim najczęściej występującym w Polsce nowotworem u mężczyzn (12%) i drugim u kobiet (10%). Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w Polsce wynosiła w 2013 roku 17450, z czego u mężczyzn prawie 9548 i ponad 7902 u kobiet. Od 1980 roku nastąpił prawie 4-krotny wzrost liczby zachorowań u mężczyzn i około 3-krotny u kobiet. Obserwuje się coroczny wzrost liczby zachorowań zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Większość zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego występuje po 50. roku życia (94%), przy czym ponad 75% zachorowań u obu płci przypada na populację osób starszych (po 60. roku życia). Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta z wiekiem, przy czym u mężczyzn jest około 1,5-2 razy wyższe niż u kobiet. U mężczyzn częstość zachorowań osiąga szczyt na przełomie ósmej i dziewiątej dekady życia.

 

Scroll Up